Wimbledon – co warto o nim wiedzieć? Korty, nagrody, zwycięzcy

tenis

Dzisiaj na temat Wimbledonu mówi się bardzo często. Czym dokładnie jest Wimbledon? Gdzie rozgrywa się ten popularny turniej tenisowy? Kto jest aktualnym zwycięzcą? Wyjaśniamy najważniejsze informacje!

Co to jest Wimbledon?

Wimbledon jest rodzajem turnieju tenisowego, który wchodzi w skład Wielkiego Szlema. Dyscypliną sportową turnieju jest tenis ziemny.

Jest to turniej, który jest najstarszy i jednocześnie najbardziej prestiżowy. Jego pierwsza edycja miała miejsce już w 1877 roku.

Tradycyjnie turniej ma miejsce w okresie na przełomie czerwca i lipca. Turniej zawsze rozpoczyna się z poniedziałkiem, natomiast niedziela przez długi czas była dniem wolnym podczas rozgrywek, natomiast w 2022 roku również tego dnia rozegrano mecze.

Wielki Szlem jest prestiżowym turniejem, który rozgrywany jest w czterech etapach, a dokładnie są to:

  • Australian Open
  • Roland Garros
  • Wimbledon
  • US Open

Korty Wimbledonu

Turniej Wimbledon odbywa się w Londynie, a dokładnie w dzielnicy o nazwie Wimbledon, która zaliczana jest do Wielkiego Londynu.

W tej lokalizacji znajdują się korty trawiaste określane jako All England Tennis and Croquet Club. To właśnie w tym miejscu co roku odbywają się turnieje Wimbledonu, które przyciągają wielu fanów tenisa ziemnego z całego świata.

Wimbledon obejmuje różne korty, natomiast podczas rozgrywek turniejowych wykorzystywane są dwa główne. Są one określane jako kort centralny oraz jako kort numer 1.

Trawiaste podłoże na kortach Wimbledonu jest odpowiednio przygotowywane, aby można było uzyskać odpowiednie odbicie piłki. W tym celu wykorzystuje się specjalnie uprawianą trawę z rolki, która w razie potrzeby jest wymieniana.

Wimbledon nagrody

Zwycięzca turnieju tenisowego otrzymuje puchar albo paterę oraz nagrodę pieniężną.

Wimbledon zwycięzcy

Turniej Wimbledonu jest uznawany za nieoficjalny turniej mistrzostw świata, dlatego też ma on bardzo prestiżowy charakter.

Aktualnymi mistrzami w 2022 roku są:

  • Novak Đoković w grze pojedynczej mężczyzn
  • Jelena Rybakina w grze pojedynczej kobiet
  • Matthew Ebden oraz Max Purcell w grze podwójnej mężczyzn
  • Barbora Krejčíková oraz Kateřina Siniaková w grze podwójnej kobiet

Warto też wskazać, że w turnieju uczestniczyło także wielu Polaków. Pierwszą finalistką już w 1937 roku była Jadwiga Jędrzejowska. Następnie sukcesy odnosili tam Wojciech Fibak, Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot, Iga Świątek, a także Hubert Hurkacz.