Przewóz gabarytów – niskopodwoziowy transport lawetą

transport laweta niskopodwoziowa

Transport ponadgabarytowy często jest wymagający ze względu na znaczne wymiary oraz ciężar przewożonego ładunku. W takim przypadku konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistycznych firm, które nie tylko dysponują właściwym ku temu zapleczem, ale również zadbają o całą logistykę tego procesu.

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Gabarytami określa się wszelkiego rodzaju ładunki, które ze względu na swoją znaczną masę oraz wielkość przewyższają standardy. Ładunki zaliczane są do ponadgabarytowych na podstawie różnych kryteriów.

Transportem ponadgabarytowym nazywa się transport gabarytów, które wymagają zastosowania właściwego zaplecza oraz przepisów regulujących ten proces.

W transporcie gabarytem określa się ładunki, których wartości wraz z pojazdem przekraczają:

  • 42 tony masy
  • 2,5 metra szerokości
  • 16,5 metra długości dla naczepy albo 18,5 metra długości dla przyczepy
  • 4 metry wysokości

Jako że ładunki gabarytowe są bardzo wymagające w przewozie, konieczne jest optymalne zaplanowanie całej operacji logistycznej związanej z ich transportem z miejsca na miejsce.

Transport niskopodwoziowy w przewozie gabarytów

Do przewozu gabarytów stosuje się różnego rodzaju sprzęty. Często prowadzony jest wtedy transport niskopodwoziowy, który bazuje na zastosowaniu przyczep o obniżonym pokładzie ładunkowym w stosunku do przyczep standardowych.

Specjalistyczna przyczepa niskopodwoziowa jest wtedy elementem pojazdu członowego, najczęściej z ciągnikiem siodłowym. Określana jest ona również jako laweta niskopodwoziowa, autolaweta niskopodwoziowa.

Warto wskazać, że w użyciu znajdują się różne naczepy stosowane w transporcie niskopodwoziowym. Stosuje się wtedy naczepy dopasowywane indywidualnie do ładunku. Są to głównie naczepy trzyosiowe, czteroosiowe, a nawet pięcioosiowe typu SEMI, ale również naczepy innego typu, na przykład rozciągane TELE czy naczepy TIEFBETT.

Lawety niskopodwoziowe – co mogą przewieźć?

Za pomocą lawet niskopodwoziowych można przewozić różnego rodzaju ładunki zaliczane do ponadgabarytowych – ponadnormatywnych.

Przykładowe rodzaje gabarytów:

  • samochody dostawcze
  • samochody ciężarowe
  • maszyny budowlane
  • maszyny rolnicze
  • maszyny górnicze
  • sprzęt przemysłowy
  • zbiorniki
  • hale
  • linie produkcyjne
  • elektrownie wiatrowe
  • elementy infrastruktury

Wobec tego przyczepa niskopodwoziowa może pomóc w przetransportowaniu różnego rodzaju ładunków, które nie są możliwe do przewiezienia zwykłymi środkami transportu.

Organizacja transportu niskopodwoziowego

Aby transport niskopodwoziowy mógł zakończyć się powodzeniem, konieczna jest jego właściwa organizacja.

Zgodnie z przepisami, transport ten powinien zostać zgłoszony od odpowiednich służb – są to zarządca drogi, starosta, generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad oraz naczelnik urzędu celnego, gdy transport prowadzony jest jako międzynarodowy. W przypadku transportu międzynarodowego konieczne jest też uzyskanie zezwolenia z każdego państwa, przez które będzie on prowadzony.

Dodatkowo, przyczepa niskopodwoziowa nie może być prowadzona wszystkimi drogami ze względu na ponadnormatywny ładunek. Przy organizacji transportu należy uwzględnić wtedy między innymi szerokość dróg, wysokość krawężników, obecność znaków drogowych i słupów, tablic, promienie skrętów na zakrętach czy nośność dróg i mostów. Przewozy są wtedy także pilotowane.

W określonych przypadkach transport ponadgabarytowy musi być prowadzony nocą, aby nie zaburzać normalnego ruchu ulicznego. Także konieczne może być skorzystanie z pomocy służb – Policji.

Podsumowując, niskopodwoziowy transport ponadnormatywny jest wymagający, lecz nie jest niemożliwy. Aby go zorganizować, warto skorzystać z pomocy sprawdzonych firm posiadających w tym zakresie duże doświadczenie i właściwe zaplecze.