Akwarystyka – poradnik

akwarium

Dla wszystkich zaczynających swoją przygodę z akwarystyką przygotowałem mały poradnik.

Lokalizacja i zakup akwarium

Pierwszą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na zakupy to miejsce w jakim ustawimy nasze pierwsze akwarium. Jako, że gotowe i zamieszkałe akwarium jest trudne do przeniesienia w inne miejsce powinieneś tą decyzję przemyśleć dokładnie.

Nie ustawiaj akwarium np. bezpośrednio przy drzwiach, ponieważ częsty, gwałtowny ruch może źle wpływać na rybki.

Akwarium nie powinno stać w miejscu nasłonecznionym ponieważ będzie to prowadzić do rozwoju glonów.

Wybierając lokalizację  musisz przewidzieć czy dane miejsce wytrzyma ciężar napełnionego wodą akwarium

Jeśli wiesz już gdzie będzie stało i jakiej wielkości akwarium będzie odpowiednie możesz wybrać się do sklepu.

Urządzanie akwarium

Stało się, kupiłeś akwarium. Teraz musisz napełnić go wodą. Nie rób tego jednak od razu w swoim pokoju. Sprawdź szczelność zbiornika najlepiej na zewnątrz gdyby okazało się, że est nieszczelny.

W mieszkaniu postaw akwarium na styropianowej płycie o wymiarach Twojego zbiornika.

Tak przygotowany musisz zająć się podstawową rzeczą jaką jest odpowiednie podłoże. Za podłoże będzie służyć żwirek lub piasek. Nie powinien być ani zbyt drobny ani zbyt gruby. Optymalna grubość żwiru to średnica 3-5 mm.

Zapewne planujesz w akwarium umieścić jakieś ozdoby. Zanim to zrobisz umyj je dokładnie w gorącej wodzie.

Po przygotowaniu podłoża i ustawieniu ozdób możesz przystąpić do sadzenia roślin. Rośliny przygotowujemy najpierw płukając je i przycinając korzenie, żeby szybciej wypuściły korzenie w akwarium. Roślinki sadzimy w dziurkach w podłożu i następnie zaciskamy podłoże wokół zasadzonej rośliny.

Jeśli chcesz żeby rośliny w Twoim akwarium nie przysłaniały widoku to kieruj się zasadą:

-duże rośliny   z tyłu

-średnie z boku

-małe z przodu

Po posadzeniu roślinek trzeba zainstalować niezbędny sprzęt i nalać wodę.

Osprzęt. Po nalaniu wody załóż na akwarium pokrywę,  włącz osprzęt i czekaj. Nie kupujemy jeszcze żadnych ryb, gdyż popełnilibyśmy jeden z najgorszych błędów! Czekamy aż akwarium się ustabilizuje, co w zależności od akwarium trwa 2-4 tyg. Ja polecam po pierwszym tygodniu dojrzewania kupić jakąś rybkę lub rybki które żywią sie glonami. Gdy już nasze akwarium dojrzało (pierwszą tego oznaką jest wegetacja roślin) możemy stopniowo zarybiać nasz baniaczek.

Zakładanie akwarium

Lista zakupów

Akwarium

Pokrywa do akwarium

Grzałka

Odmulacz

Czyścik do szyb

Materiały dekoracyjne (korzenie, kamienie, itp.)

Testy wody (na azotany, amoniak itd.)

Preparat do zaszczepienia kultur bakterii

Ew. urządzenie do wzbogacania wody w CO2

Siatka do odłowu ryb

Ew. szafka pod akwarium

Filtr

Termostat

Tło

Żwirek (podłoże)

Nawóz do podłoża

Preparat uzdatniający wodę

Ew. miernik CO2

Rośliny akwariowe

Pokarm dla ryb akwariowych

I żadnych ryb zaraz po urządzeniu akwarium

Zakup i aklimatyzacja ryb

Przed kupnem jakichkolwiek ryb powinniśmy wybrać jakie gatunki ryb będziemy hodować i jeżeli wybierzemy więcej niż jeden (bo tak najczęściej jest) to powinnyśmy je odpowiednio dobrać. To znaczy należy wybrać takie, które mogą żyć w takich samych warunkach wody i które nie będą sobie wzajemnie przeszkadzały. Nie należy łączyć stadnych, ruchliwych ryb pływających w górnej warstwie wody z rybami spokojnymi i mało ruchliwymi tez pływającymi w górnej części toni wodnej, a także nie należy łączyć ryb obgryzających weloniaste pletwy (np.brzanki sumatrzanskie) z rybami je posiadającymi (np.welony) lub ryb dużych z małymi, gdyż te mogłyby je zjeść (neonki ze skalarami) itd. Kupując ryby powinniśmy upewnić się, że są zdrowe. Można to poznać po tym czy dana ryba zachowuje tak jak powinna czy tez nie, tzn. czy pływa prosto (wyjątkiem jest ukośnik), czy pływa w tej części toni wodnej w której powinna itd. Chora rybę możemy tez poznać jeżeli ma zewnętrzne widoczne objawy choroby np. postrzępiony ogon lub pleśniawkę. No ale jesli choroba ryby będzie we wczesnym stadium i nie zauważymy jej objawów kupując ją, a w parę dni później choroba się rozwinie lub zachoruje nam jakaś inna ryba („sama z siebie”), którą już mamy od dawna, to możemy starać się ja uleczyć. Jeśli choroba jest we wczesnym stadium rozwoju powinno sie udać. Jeśli zdecydujemy sie na ten krok, to zapraszam do działu „choroby ryb”. Oczywiście przy kupnie ryb trzeba pamiętać, że do akwarium możemy wpuścić ograniczoną ich liczbę -na jeden centymetr ryby powinien przypadać jeden litr wody, a to znaczy, że np. w 60l. zbiorniku może być maksymalnie np. 12 rybek o długości po 5cm każda. Aby uniknąć późniejszych kłopotów należy uwzględniać długość, którą ryba osiągnie w przyszłości. Kupując ryby najlepiej jest kupować młode, mimo ze dorosłe są większe i barwniejsze, gdyż młode są młode a i tak przecież kiedyś urosną.